Neljapäeval, 18. aprillil, toimus Kohtla-Järve Kunstide Kooli aulas XIV noorteansamblite konkurss-festival VabaLavaRock. Igal aastal ligi sadakonda noort meelitav muusikasündmus läheneb kindlalt oma juubelile, kuid Vaba Lava ideeline inspireerija Valeri Antonov leiab, et festivalil on arenguruumi ja loorberitel puhata on veel vara.
Ja kuigi muusikafestivali nimes on sõna “rock”, on üritusest taas saanud vaatajatele ja kuulajatele mitte ainult omamoodi ajamasin, vaid ka vahend rännakuks läbi muusikastiilide. Noored muusikud esitasid klassikalist rock’n’rolli, bluusi ning ka kaasaegsemaid hitte. Mõned osalejad suutsid isegi üllatada oma repertuaarivalikuga, mitmekesistades festivali programmi diskorütmidega. Nii kõlas kõigest mõned aastad tagasi renoveeritud aulas taas meloodia «Седая ночь» nagu palju aastaid tagasi, kui praeguses Kohtla-Järve Kunstide Kooli majas oli veel ametikool. Lihtne muusikaline motiiv, mis on esimestest nootidest äratuntav nii toona kui praegu, leiab vastukaja publiku südames. Žürii liikmed ei saanud jätta märkamata publiku reaktsiooni, mistõttu neil oli mille üle auhindu jagades arutada.
Maakonna erinevatest linnadest professionaalsetest muusikutest-õpetajatest koosneva žürii otsusel pälvis festivalil esikoha Ahtme Kunstide Kooli ansambli BandAKK noorem koosseis. Teise koha saavutas ansambel Dumajem Kohtla-Järve Kunstide Koolist. Kolmanda koha saavutas Narva grupp Time Cage Narva Laste Loomemajast.
Parimaks kitarristiks ja eriauhinna võitjaks tunnistati Ivan Drumov. Tiitli “Parim basskitarrist” pälvis Elizaveta Žarkova, kes pälvis ka eriauhinna. Parimaks klahvpillimängijaks tunnistati Daniil Andrejev, kellele anti ka eriauhind. Parim trummar ja eriauhinna võitja oli David Avakjan. Žürii otsusega tunnistati tänavuse festivali parimaks vokalist Afina Maharammova, kes pälvis ka eripreemia. Eripreemia sai ka Pavel Bredihhin.
Festivali VabaLavaRock 2024 Grand Prix võitja oli Ahtme Kunstide Kooli ansambli BandAKK vanem rühm.
Võitjaid autasustati magusate kingituste, diplomite, karikate ja ka audiotehnikaga. Sel aastal toetasid festivali Kultuurkapital, Kohtla-Järve Linnavalitsus ja noorte internetiportaal SDparty.net.
Valeri Antonovi sõnul vajab festival dünaamikat nii akustiliselt kui ka korralduslikult, mis tähendab eelkõige gruppide esinemiste vaheliste pauside vähendamist ja tehnilise varustuse suurendamist.
– Korraldajana näen, et praegu on meil pausid, mida tahame millegi või kellegagi täita. Rühmade esinemiste vahelisi pause ei saa lihtsalt eemaldada, kuna igal osalejal on vaja, ehkki väikest aega, pillide häälestamiseks. Seega on mõttekas mõelda kakskeelsele noorele ürituse teadustajale, kellele meelsasti koha üle annaksin.
– Mõned osalejad vastates küsimusele – mis on põhjuseks, et mõnikord ei kasuta inimene oma häält täiel määral – kurtsid, et kardavad võimalikku “vilet” kõlarites…
– Kohtla-Järve Kunstide Kooli saal on renoveeritud aastaid tagasi ja sobib suurepäraselt nii kooride, vokalistide, instrumentalistide kui ka väikeste ansamblite esinemiseks, aga kui rääkida millestki valjemast, rokilikumast, siis on vaja võimsamat helitehnikat mida koolil pole. Sellele vaatamata õnnestub meil festivali arendada ja tasapisi leida vajalik tehnika. Võin öelda, et heli on aastatega paremaks läinud, aga on veel millega töötada. Seekord oli sponsoreid rohkem ja auhindadega oli lihtsam, mis võimaldas keskenduda muudele küsimustele. Tore, et leidub neid kes on valmis festivali toetama. Järgmisel aastal mõtleme sellele, kuidas valgusdisaini täiustada, – ütles Valeri Antonov.
Ta ei varja, et festivali korraldamise traditsiooni toetab armastus muusika vastu, entusiasm ja kolleegide kaasatus maakonna erinevatest õppeasutustest, kes on valmis mitte ainult oma õpilastega VabaLavaRockile tulema, vaid aitama ka korralduslike küsimuste lahendamisel, säilitada festivali läbiviimise traditsiooni. Festivali peamiseks mootoriks olid, on ja jäävad noored, kes ei lakka oma annetega rõõmustamast.
Ilja Telnov
Autori foto
JÄLGI MEID