Kohtla-Järve Kunstide Kool. Aktusesaal. Lilled, lilled. Ja üldine elevus – õpilaste, õpetajate, lapsevanemate, külaliste, liigutavalt ülev, kuigi helge kurbusega – noorte muusikute ja kunstnike lõpupidu. Omamoodi lõpetajate ja õpetajate kõrghetk, õpilased jõudsid finišisse. Õpetajate eestvedamisel ületati oluline verstapost eluteel.
Piduliku aktuse avas Kohtla-Järve Kunstide Kooli direktor Anne Mihklep ja piduliku aktusega jätkas õpetaja Olga Helena Šljahhina.
– Meil on rõõm tervitada kõiki meie lõpupeol, kõige imelisemal ja kauaoodatumal. Sel aastal on meil kakskümmend lõpetajat (seitse muusikut ja kolmteist kunstnikku). See on muusikaosakonna 72., kunstiosakonna 25., estraadiosakonna 20. lõpetamine (aastal 2024 on kaks juubelit). Kallid lõpetajad, täna sellel imelisel päeval jätate hüvasti Kohtla-Järve Kunstide Kooliga, imeliste ja unustamatute kooliaastatega. Kõigi meie koolis õpitud aastate jooksul on muusika ja maalimine teile rõõmu valmistanud. Ja nüüd on käes aeg, mil igaüks peab minema oma teed. Olgu tõeline kunst teile elus kaaslaseks. Soovime, et edu saadaks teie ettevõtmisi ja püüdlusi… Edu, helgeid hetki, arendage oma andeid. Uskuge endasse ja headusesse. Õnne teile!
Publiku südamliku aplausi ja lillede üleandmise saatel toimus kooli lõputunnistuse üleandmine igale lõpetajale ja tublidele õpilastele kiituskiri ning tänukiri erinevate konkursside võitjatele.
Tõepoolest, kõik praegused lõpetajad on austust väärt, imetlust nende tehtud tööle. Suur töö. Eriti kui arvestada, et muusikaosakonnas tuleb õppida kaheksa aastat, kunstiosakonnas viis aastat ja estraadiosakonnas neli aastat. Ja kõigi nende aastate jooksul kanda kahte rasket koormat: õppida samal ajal edukalt nii üldhariduskoolis kui ka kunstikoolis. Pealegi mitte lihtsalt harjutada, vaid osaleda ka konkurssidel –piirkondlikel, vabariiklikel, rahvusvahelistel ja noored muusikud esinevad ka kontsertidel. Kõik ei pea nii suurele koormusele vastu – langevad kunstikoolist välja. Ja tänastel lõpetajatel oli eriti raske aeg – pandeemia rasked ajad sekkusid, põhjustades väljalangevuse. Kuid eriti töökad, sihikindlad, visad õpilased said kõigest üle ja nüüd on nad lõpetajad.
Muusikaosakond: Evelina Agruzova (klaveriklass), Rosalia Parthal (klaveriklass), Evangelina Spiridenko (klarnetiklass), Aleks Rohesalu (saksofoniklass) – kõik neli õppisid kaheksa aastat.
Estraadiosakond: Elizaveta Žarkova (basskitarri klass), German Petrovski (soolokitarri klass), Daniil Andrejev (süntesaatoriklass) – nad õppisid neli aastat. Nendest lõpetasid kooli kiituskirjaga (ainult viitega): Evangelina Spiridenko, Elizaveta Žarkova, German Petrovski.
Eriti visadeks osutusid kunstiosakonna õpilased – viie aasta jooksul langes välja vaid neli õpilast. Veelgi enam, kolmeteistkümnest lõpetajast kolm lõpetas kooli hindega 4 ja 5 ning kümme väga heade hinnetega, kiituskirjaga. Samuti said kõik kolmteist koolilt tänukirja aktiivse osalemise ja arvukate võitude eest piirkondlikel, vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Lõpetajad: Alisa Vernidub, Aljona Vernidub, Daria Makarova, Aleksandra Kuznetsova, Nicole Filippova, Arina Avakyan, Aleksei Valijev, Valeria Pljuhhina, Eva Parts, Marianna Kivonen, Daniil Lazarev, Aleksandr Vaštšenko, Jennifer Räim.
– Kallid lõpetajad, tänane pidu on teie auks, – märkis oma kõnes Kohtla-Järve Kunstide Kooli kunstiosakonna õppealajuhataja Aarne Hanni. – Vanasõna ütleb: “Töö kiidab tegijat.” Kui vaadata tulemusi ja saavutusi, peab tunnistama, et “Töö kiidab loojat.” Olete eeskujuks ka tulevastele lõpetajatele. Seadsite neile lati kõrgele ja tänan teid selle eest. Nähes edu, mida olete saavutanud meie koolis õppides, loodan, et olete edukad ka edaspidises isiklikus elus ja saavutate omad eesmärgid. Ma ei arva, et teist kõigist saavad professionaalsed kunstnikud ja muusikud, küll aga usun, et teist saavad loovad inimesed, kes hindavad ilu, harmooniat ja loovust. Inimesed, kes loovad enda ümber ilu mõnikord ei märka seda, ei teadvusta seda ise. Tehes seda oma tulevases töökohas, kodus, peres, iseendas. Nii et ärge imestage, kui inimesed teie juurde tulevad ja ütlevad: “Noh, sinuga on hea olla.” Seejärel uurige saladust, miks see nii on. Muidugi soovin, et õpitu ja omandatu ei kaoks ega tuhmuks. Elus õpitu toetab teie loovust, mitte ei vähenda seda. Ja jagage oma rõõme ja saavutusi meie õpetajatega. Külastage meie kooli Facebooki, kooli kodulehte ning külastage meie kontserte ja näitusi. Pöördun ka teie poole, kallid lapsevanemad, et teid tänada. Ja mitte ainult selle eest, et maksite aastaid õppemaksu ja varustasite lapsi kõige õppimiseks vajalikuga, vaid ma tänan teid tehtud töö eest, et motiveerisite väsimatult oma lapsi meie kooli lõpetama. Tänan koostöö eest ühise eesmärgi nimel.
Kunstiosakonna õpetaja Viktoria Krivoglazova õnnitles soojalt kõiki kolmeteistkümmet lõpetajat – mõlemad viiendad kursused. Ta õpetas põhimõtteliselt kõiki aineid, välja arvatud skulptuuri ja arvutigraafikat. “Kunstikooli lõpetamine on suurepärane sündmus. Täna lõpeb teie elus oluline etapp. Koolis saite mitmekülgseid teadmisi, arenesid loomingulised võimed, õppisite nägema maailma erilisemalt – helgemalt ja mitmetahulisemalt, õppisite mitte kartma ja võitma ka rahvusvahelisel tasemel. Igaühel teist on seljataga tohutult palju võite ja auhindu. Te kõik suhtusite oma õpingutesse usinalt ja vastutustundlikult. Sellepärast ongi nii kõrge tulemus: kolmeteistkümnest lõpetajast kümme hinnetega väga hea ning kolm lõpetasid hinnetega neli ja viis. Te kõik kaitsesite edukalt lõputöö: kõik said kõrgeima hinde – viis. Usun, kõik teie elus laabub, sest olete sihikindlad ja väärikad. Soovin, et leiaksite ennast, oma kutsumuse elus. Soovin, et saaksite ellu viia kõik oma unistused ja püüdlused. Head teed kallid õpilased. Aitäh lapsevanematele abi, toetuse, hoolitsuse eest – laste kasvatamisse ja arengusse panustatud jõu ja kannatlikkuse eest. Kõrged õpitulemused on teie panus ja teene”.
Ja siis autasustas ta kõiki oma õpilasi spetsiaalselt valmistatud kaunite isikupärastatud mälestusmedalidega. Samuti kinkis ta kaks kujukest praeguste lõpetajate liidritele kaksikõdedele Alisa ja Aljona Vernidubile. Igale väga kenale kujukesele on graveeritud kingi saaja nimi ja perekonnanimi ning fraas “Töökus + talent = edu”.
Ja enne pidustuse algust tegi Viktoria Krivoglazova nädalalehele Panorama omamoodi ringkäigu kooli näitusesaalis, kus on eksponeeritud kõigi tänaste lõpetajate diplomitööd. Hämmastavad, võimasad tööd. Need on noorte kunstnike tööd, kuid sisult ja teemalt täiskasvanulikud.
– Lõputööde kaitsmine toimus nädal enne lõpupidu, – kommenteeris Viktoria Krivoglazova. – kuus õpilast kaitsesid oma lõputöö hindele 5+ kuna komisjon leidis, et viiest ei piisa ja seitse õpilast hindele 5. See tähendab, et kõik sooritasid hindele väga hea. Komisjon märkis, et kõik tööd olid väga tugevad. Nii sisult kui tehnikalt. Iga õpilane käsitles nii talle kui ka tänapäeva ühiskonnale muret tekitavat pakilist, asjakohast teema-probleemi ja suutis seda piisavalt kajastada. Teemad on erinevad, tehnikad varieeruvad – kaks tööd on tehtud õlidega, kaks segatehnikas, üks töö on graafiline ja kõik ülejäänud on akrüülid. Kui ojektid ise on loodud üsna realistlikult, aga süžee: sümbolism, sürrealism – sellised suunad. Valiti ka aasta töö. Traditsiooni kohaselt valib komisjon kõigi tööde hulgast välja parimad. Tavaliselt tunnistatakse aasta parimaks tööks ühe õpilase töö. Nüüd tegi komisjon aga erandi: parimateks tunnistati kahe lõpetaja diplomitööd. Need on kaksikõdede võrdselt tugevad tööd – Alisa Vernidub “Valik on sinu” ja Aljona Vernidub “Enne ja pärast”. Need õed on fenomenid: mõlemad töökad, andekad, edukad, aktiivsed osalejad ja paljude konkursside võitjad – piirkondlike, vabariiklike, rahvusvaheliste… Muidugi nõuab kunstikoolis õppimine palju tööd, võtab palju aega: tuleb viis aastat kõvasti õppida, kolm korda nädalas tundi tulla… Kõigele vaatamata said noored sellega hakkama ja lõpetasid õpingud edukalt. Ja nad ei õppinud mitte ainult materjalidega töötamise tehnilist poolt, vaid õppisid ka mõtlema, õppisid arvestama kunsti ettevalmistava osaga – nad ei võtnud midagi lihtsalt ja ei joonistanud, vaid kõigepealt mõtlesid, uurisid materjali, näiteks ajaloolist ja alles siis hakkasid looma. Kõik kolmteist õpilast osalesid konkurssidel ja tulid nii auhinnasaajateks kui ka võitjateks. Mõned sagedamini, teised harvemini. Kuigi on ka liidreid, kes on saavutanud aastas erinevatel võistlustel mitukümmend võitu. Töid konkursile saates püüab igaüks teha see kvaliteetseks – luua midagi ebatavalist, ettearvamatut, panna sisusse erilise idee-tähenduse – selle rosina, mis teeb selle erinevatest riikidest mitme tuhande konkursile laekunud töö hulgast võitjaks.
– Kuidas ennast tunnete, et peaaegu kõik Teie lõpetajad on viielised?
– Uhkus nende üle, rõõm. Kuid hinne 5 ei ole lihtsalt hinne, see tähendab, et nad kõik on töökad, hoolsad ja teevad oma tööd läbimõeldult. Nad õppisid paljut. Ja mis peamine, nad on kõik korralikud inimesed, sügava sisemaailmaga, vaimsed. Minu veendumus: pärast kunstikooli lõpetamist näevad lapsed ümbritsevat maailma teisiti kui tavaline inimene. Kunstikool on ju elukool, mis õpetab ilu.
Nädalalehel Panorama oli võimatu tegemata jätta miniintervjuud kaksikõdedega: tagasihoidlikud ja võluvad Alisa ja Aljona olid siingi ühtsed – rääkisid lugusid, teineteist täiendades.
– Viis aastat õpinguid on läbi saanud, mida see päev teie jaoks tähendab?
– Rõõm, et see tee on läbitud, aga samas kurbus: me ei tule enam siia tundi, me ei kohtu…
– Kahjuks langevad paljud kunstikoolist välja, aga mida on teie arvates vaja, et alustatud teekond ikka lõpuni käia?
– Armastust joonistada, huvi oma tegemiste vastu. Kuigi loomulikult on vaja enesedistsipliini ja pingutust.
– Kas vanemad tõid teid kooli või oli see teie soov?
– Tahtsime seda ise (meile meeldis joonistada), nii et meie vanemad otsustasid meid siia tuua, mille eest oleme neile väga tänulikud.
– Kas teil on plaan jätkata õpinguid täiendaval, kuuendal kursusel?
– Selline soov on, me mõtleme. Kuid tuleval õppeaastal me seda suure tõenäosusega teha ei saa, sest meil on eksamid üldhariduskooli 9. klassis. Ja pärast 9. klassi lõpetamist teeme mingi otsuse.
– Minu teada õpite edukalt ka üldhariduskoolis – neljadele ja viitele. Mida on teie arvates vaja selleks, et nii hiilgavalt ühendada õpingud kahes koolis?
– Pingutust. Soovi õppida.
– Osalesite oma töödega sageli erinevatel kunstikonkurssidel ja tulite võitjateks – on see palju lisatööd?
– Konkursside osalemine on alati olnud huvitav. Ja kui meie tööd on võitnud, on see olnud kaks korda suurem rõõm, kaks korda suurem stiimul.
Särav kontsert, milles esinesid peamiselt praegused lõpetajad, lisas pidulikule üritusele sära ning oli aruandeks saalisviibijatele: mida on õppinud noored muusikud. Ja otsustades publiku tormilise aplaus järgi oli õpitud paljut.
– See on meie kõigi jaoks väga liigutav päev, rõõmus ja natuke kurb, – ütles nädalalehele Panorama enne ürituse algust Kohtla-Järve Kunstide Kooli klahvpilliosakonna juhataja Inna Badina. – Meil on hea meel, et meie lõpetajad said teadmisi ja saavutasid oma eesmärgi, lõpetasid meie kooli edukalt. Loodame, et nad mäletavad tänuga õpetajaid, kes avasid neile imelise ja kordumatu muusikamaailma. Usume, et õpetasime neid armastama, hindama, mõistma – mitte ainult kuulama, vaid ka kuulma muusikat ja mitte ainult muusikainstrumente mängima. Meile, õpetajatele, valmistab alati muret kõigi oma lõpetajate saatus, seetõttu on nad alati oodatud külalised: meie kooli uksed on neile alati avatud, meil on hea meel näha neid oma kontsertidel ja näitustel. Eraldi tahaksin tänada lapsevanemaid. Ilma nende toetuseta, tähelepanuta poleks me suutnud oma lõpetajatest kasvatada loovaid ja igakülgselt harmooniliselt arenenud isiksusi. Üks ladina vanasõna ütleb, et me ei õpi mitte koolile, vaid eluks. Muusika haris meie lõpetajaid, investeerides nende mõistusesse intelligentsust, südamesse mõistmist ning täites nende hinge kaastunde ja empaatiaga. Tahaksin neile täna soovida: otsige loomingulisi tippe ja saavutage need.
Lõpetajad ja ka nende vanemad pidasid tänukõned õpetajatele ja kooli juhtkonnale.
…Inna Badina käes helises valjult vana koolikell, see on kooli traditsioon: alustada ja lõpetada nii õpilaste haridustee. Nii lahkusid koolilõpetajad taas koolist, soovidega – head teed, võttes ellu kaasa siin saadud ilumaailm.
Antonina Vaskina
Autori foto
JÄLGI MEID