Ma ei tea, kas Kohtla-Järvel leidub täna koolis hästi õppinud elanikke. Arvestades, et praegu läbitakse kirjanduses Gribojedovit peamiselt pealiskaudselt, pöördun eelkõige “vana korra” ajal õppinute poole. Meenutagem, “Häda mõistuse pärast” esimese vaatuse kolmandas episoodis ütleb Sofia Lisale: “Õnnelikud kella ei vaata.” Ja too vastab: “Ärge vaadake, teie võim”. Siin kasutatakse sõna võim tähenduses tahe. Teie tahe. Siis aga satub Gribojedovi teos “Häda mõistuse pärast” kogemata kaasaegse noormehe kätte, kelle jaoks vene kirjandus on aine kategooriast “milleks seda vaja on”. Huvi pärast hakkab ta lugema ja jõuab selle tsitaadini. Ja teda valgustab antiikaja filosoofide vääriline mõte.
– Jama! Ma olen ju õnnelik! Ja ma ei teadnud! Aga kuna siin on kirjas, et õnnelikud kella ei vaata, elavad minu linnas tõeliselt õnnelikud inimesed! Tänavatelt ja väljakutelt eemaldati varem linna kaartide kohal olnud kellad. Ja kuna me kella ei vaata, tähendab see, et meil on õnne kuhjaga! On ju isegi väljakule Kahe Kaine Kaevuri vastas paigaldatud viidad kirjaga “Õnn”. Ja need näitavad erinevatesse suundadesse! Kaasa arvatud “hallile majale”, milles on õnne eeldatavalt kõigil üheksal korrusel! Ja pärast seda rida – “Ärge vaadake, teie võim” küsib noormees endalt uuesti: “Meie”? …
Pikka aega näitasid tänavatele paigaldatud seadmed ei tea mida, ainult mitte täpset aega ja õiget temperatuuri. Kadestamisväärse püsivusega juhtis Panorama ametnike tähelepanu segadusele, mida elektroonilistel ekraanidel kuvatakse. Juhtus, et ilmateenistuse ametlikel andmetel oli linnas 30 kraadi sooja aga Virula väljakul viinapoe vastas olev termomeeter näitas sel päeval pluss 42 kraadi. Linnavalitsuse lähedal väljakul näitas termomeeter … pluss 200. Panorama avaldas selle segaduse kohta nii tihti märkusi fotodega, et mõned pidasid autorit kinnisidee all kannatavaks. Ja mõni aeg tagasi lakkasid kellad ja termomeetrid valetamast. Ei, nad ei hakanud täpset kellaaega ja tegelikku temperatuuri näitama. Nad lihtsalt kadusid.
Kohtla-Järve linnavalitsuse tehnilise dokumentatsiooni küsimuste eest vastutav ametnik selgitas, et linnavalitsus pidi need seadmed ära viima, kuna nende remont oleks läinud nende maksumusest kallimaks. Kui Järve linnaosa keskuse renoveerimisprojekti raames tekkis “lisa”raha, otsustati spetsialisti sõnul paigaldada kaasaegsed temperatuuri ja aega näitavad elektroonikaseadmed. Aga ostetud seadmed ei osutunud töökindlateks, lisaks varastati üks seadmeid toitev päikesepaneel. Tänaseks on kaheksast kellast töökorras vaid kaks. Küsimusele, mis seadmete kohtadel moodustunud “ilust” edaspidi saab, ei osanud ametnik vastata. Ja üldse, kellele on tänapäeval vaja kella näiteks väljakul viinapoe vastas? Kannatajatele, et hommikul kella 10 mitte maha magada? Milleks termomeeter? Kui pärast poe külastamist tuleb Morozko välja ja küsib: “Kas sul, tüdruk, on soe”? Aga tüdruk vaatab termomeetrit ja ütleb: “Kas sa vana oled kuuse otsast kukkunud? Mis soe, kui termomeeter näitab nii palju külma”. Ja mis sellest, et nendele termomeetriga kelladele kulus euroopa fondi ja linna eelarve raha. Ja pole välistatud, et nendes termomeetriga kellades oli maksumaksjate raha? Ja mis pole ilus – praegu, mil eelarves on auk, pole aega ilu jaoks. Peamine, kuhu iganes linnas lähed ütlevad viidad, et leiad igal pool õnne. Ja kui sa oled õnnelik, siis milleks kella vaja? Õnnelikud kella ei vaata …
Jevgeni Kapov
Autori fotod
JÄLGI MEID