Õppimine õppimiseks ja tervis terviseks, kuigi hea tervis on ka õpe. Ja nooruses õppimine on terve teadus, millele Jõhvi Kesklinna Koolis suurt tähelepanu pööratakse.
Mais viis OÜ Corrigo (kooliõde Žanna Sinitsõna osavõtul) läbi tundide sarja, mille eesmärk oli õpetada 7.-8. klassi õpilastele esmaabi aluseid.
– Need tunnid ei äratanud õpilaste tähelepanu mitte ainult tervise- ja ohutusalaste teadmiste tähtsusele, vaid andsid neile ka praktilisi oskusi, mis võivad hädaolukordades kasuks tulla, – ütles nädalalehele Panorama Jõhvi Kesklinna Kooli projektijuht Galina Safronova. – Ja koolitusprogramm ise sisaldas lisaks esmaabi teoreetilistele aspektidele ka praktilisi harjutusi, mis võimaldavad õpilastel vajadusel õigesti reageerida.
Tunde andis kooliõde Žanna Sinitsõna ning teda abistas Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õenduse eriala 1. kursuse tudeng Polina Julina. Rõhutades selliste algatuste olulisust leiab Žanna Sinitsõna: „Teadmised esmaabist ei ole lihtsalt kasulik teave, see on oskus, mis võib päästa kellegi elu. Lastele nende oskuste õpetamine juba varases eas annab neile enesekindlust ja teadmisi, et vajadusel abi osutada. Ja kellegi elu on täiesti võimalik päästa.
Õpilased esitasid tundides aktiivselt küsimusi ja täitsid praktilisi ülesandeid, näiteks abi osutamine luumurdude, sinikate, põletuste ja muude hädaolukordade korral. Õppisime oskuslikult kasutama meditsiinitarbeid, sh sidemeid, žgutte, plaastreid… ka esmaabikomplekti.
– Lõppkokkuvõttes andsid esmaabi tunnid meie õpilastele lisaks teadmistele ka kindlustunde oma võimetes hädaolukorras toimetulekuks. Muidugi tulevad need teadmised neile alati kasuks, ka täiskasvanueas, – võtab Galina Safronova kokku.
Mais viidi läbi loengud noorematele, seitsmenda klassi õpilastele, elektrooniliste sigarettide ohtlikkusest.
– Nendel olulistel haridusüritustel olid samad korraldajad: OÜ Corrigo, Žanna Sinitsõna, Polina Julina, – täpsustab Galina Safronova. – Nende loengute peamine eesmärk oli teavitada õpilasi elektrooniliste sigarettide kasutamisega kaasnevatest võimalikest riskidest ja kahjudest. Elektrooniliste sigarettide populaarsus teismeliste seas on viimastel aastatel oluliselt kasvanud ning paljud noored ei ole teadlikud kõigist nende kasutamisega kaasnevatest ohtudest. Seetõttu on teadlikkuse tõstmine selles valdkonna õppetegevuses eriti oluline.
Žanna Sinitsõna ja Polina Julina puudutasid oma loengutes üksikasjalikult käsitletava probleemi põhipunkte. Näiteks rääkisid nad õpilastele elektrooniliste sigarettide koostisest ja toimemehhanismist: selgitati, millest elektroonilised sigaretid on valmistatud, kuidas need toimivad – kuidas nikotiin ja teised kemikaalid mõjutavad organismi. Tervisekahjustusest räägiti mitte abstraktselt, vaid esitati teaduslikke andmeid ja uuringuid, mis näitasid elektrooniliste sigarettide negatiivset mõju tervisele. Käsitleti selliseid küsimusi nagu mõju elutähtsatele süsteemidele, hingamis- ja südame-veresoonkonna süsteemile ning võimalikud pikaajalised mõjud. Erilist tähelepanu pöörati psühholoogilisele sõltuvusele: nikotiinisõltuvuse tekkeriskile ja elektrooniliste sigaretitootjate turundusstrateegiate mõjule noortele. Räägiti ka levinud müütidest ja tegelikkusest: üritati kummutada levinud müüte elektrooniliste sigarettide ohutusest võrreldes tavasigarettidega, rõhutades, et need kujutavad endast tõsist ohtu tervisele. Ja selle ohu vältimiseks ei peaks lihtsalt suitsetama hakkama, mitte tarbima esimest sigaretti, olenemata sellest, kas see on tavaline või elektrooniline. Siis ei pea tulevikus nikotiinisõltuvusega võitlema, kui tekib soov ja teadlikkus sellest halvast harjumusest loobuda. Kuid sellest hoolimata ei õnnestu kõigil suitsetamisest loobuda, jätkates oma tervise hävitamist. Nii et, ennetuse tähtsus on ilmne.
– Noorte varajane teavitamine suitsetamise, sealhulgas elektrooniliste sigarettide ohtudest ja ennetusmeetmete võtmine – sellised loengud – aitavad õpilastel teha teadlikke valikuid ja vältida halbu harjumusi, mis võivad nende tervist ja tulevikku negatiivselt mõjutada, – kinnitab Žanna Sinitsõna.
Antonina Vaskina
Foto erakogust
JÄLGI MEID