Jõutõstmise kolmevõistlus Kolm Vägilast tähistas oma juubelit. Kohtla-Järvel HC Gymis peeti kümnendat korda jõutõstmise võistlus, millest võtsid osa harrastussportlased Kohtla-Järvelt, Jõhvist, Narva-Jõesuust ja Tallinnast ning kaks osalejat olid kohale tulnud ka Soomest.
Jõutõstmine on spordiala, mis koosneb kolmest alast: kükk, lamades surumine ja jõutõmme. Võitja selgitatakse kilogrammide ja kolmel harjutusel võetud maksimumraskusest saadud punktide summaga.
Võistluse korraldaja on spordiklubi DARS juht Sergei Dermeljov, kes vaatamata vanusele ja jalavigastusele jätkab kadestamisväärse visadusega tööd jõutõstmise kolmevõistluse populariseerimiseks Eestis ja võitlust spordiala puhtuse eest ilma dopinguta.
Kümnendat korda peetud turniiril osales 14 harrastussportlast, kelle hulgas oli ka külalisi Soomest, mida võib ka EDFPF-i (Estonian Drug Free Powerlifting Federation) presidendi Sergei Dermeljovi sõnul pidada heaks tulemuseks, sest võistluste korraldamine muutub iga aastaga aina raskemaks. “Kõik läheb kallimaks, kuid peamine pole see, vaid see, et elanikud, sealhulgas paljud sportlased, jätkavad piirkonnast lahkumist”, – kurdab Dermeljov. – Võib tunduda, et turniir on osalejate arvu poolest väike, kuid nii see pole. Teistel klubidel on selliseid tulemusi raske saavutada. Mõnikord ei küüni osalejate arv kümneni.
– Miks tulevad sportlased Teie arvates võistlusele Kolm Vägilast?
– Osalejad ütlesid mulle, et meil on hea korraldus, paralleelselt toimub jõutõstmise ja punktivõistlus, võistlustel teeme dopingukontrolli ja siin saab läbida ka MM-il osalemise normi.
– Kui aktuaalne on dopinguprobleem harrastusspordis, kuna kõik need preparaadid on üsna kallid?
– On kalleid keelatud preparaate, on odavaid ja kättesaadavamaid preparaate. Kallis on kasvuhormoon, mida võtavad mõned profisportlased…
– Minu kui teemat mittetundva arusaama järgi võib igasuguste preparaatide tarvitamine profispordis olla kuidagi õigustatud, aga miks peaksid amatöörid dopingut võtma? Mille nimel oma keha mürgitada?
– Sellel pole erilist mõtet, kuid meie riigis on registreeritud ka amatööride dopingujuhtumeid. Eeldan, et sportlased, isegi amatöörid, võtavad dopingut samadel eesmärkidel kui professionaalid – tulemuste nimel. Mitteprofessionaalsete sportlaste seas on rekordeid, mis püsivad aastaid. Kiusatus lüüa kellegi teise tulemust ja parandada enda oma võtab võimust terve mõistuse ees. Kohtla-Järve võistkond võistles näiteks 2013. aastal Belgias maailmameistrivõistlustel. Siis püstitasin maailmarekordi kaalukategoorias kuni 82,5 kilogrammi, näidates tulemust 210 kilogrammi (tõstmine kükis). Seda rekordit pole ületatud tänaseni. Sama olukord on minu pojaga, kes püstitas veel 15-aastasena rekordi kaalukategoorias kuni 67,5 kg 185,5 kilogrammi (jõutõmme).
– Mitu amatööride dopingujuhtumit on registreeritud?
– EDFPF Föderatsioon eksisteerib aastast 2007, selle aja jooksul on fikseeritud meie võistlustel kolm sportlaste dopingujuhtumit.
– Esmapilgul väga vähe. Äkki pole mõtet testimisele raha kulutada?
– Testitakse vaid 10 protsenti võistlusel osalejatest. See distsiplineerib.
– Testimine, organiseerimine, auhinnad – see kõik nõuab raha. Kas tänapäeval on lihtne sponsoreid leida?
– Ei ole lihtne. Noh, kui me räägime rahast, siis me ei vaja palju. Seetõttu püüan otsida abi neilt, keda olen juba aastaid isiklikult tundnud. Neile ei pea mitu korda seletama, miks on vaja toetada sporti, eriti amatöörsporti.
– Sergei, hoolimata Teie väärikast east jätkate võistluste korraldamist. Mis Teid motiveerib?
– Mulle meeldib sport. Mul on hea tiim mõttekaaslasi, kes aitavad. On ettevõtteid, kes on valmis meie võistlusi toetama. Kuni jõudu jätkub, püüan jätkata sellega, mida praegu teen. Mis puudutab toimunud võistlusi, siis ligikaudu pooled osalejad täitsid normid. See võimaldab neil osaleda MM-il. Ja ma ei taha end veel maha kanda. On liiga vara! Plaanin tulevikus MM-i võidu nimel heidelda. Ja selleks on vaja end vormis hoida ja treenida, – ütles Sergei Dermeljov. Ta rõhutas, et võistlus Kolm Vägilast ei ole mitte ainult hea põhjus kokku saamiseks, vaid ka oma ettevalmistuse taseme proovile panemiseks, samuti normi täitmiseks.
Kümnendal jõutõstmise võistlusel näitasid parimat tulemust David Lapidus, kes tõstis kolmes harjutuse tulemusena 395 kilogrammi (241,819 punkti), Artur Nikkinen, kelle tulemuseks oli 300 kilogrammi (230,46 punkti), Fjodor Djatlov, kes tõstis kolmel alal 350 kilogrammi, mis andis talle 230,035 punkti. Naistest näitasid parimat tulemust varustuses võistelnud Natalja Song (250 kilogrammi) ja varustuseta Irina Fjodorova, kes tõstis 200 kilogrammi. Sportlased võistlesid nii kõigil kolmel alal kui ka eraldi aladel. Jõutõmbes (170 kilogrammi) saavutas parima tulemuse Sergei Dermeljov, lamades surumises (135 kilogrammi) näitas parimat tulemust 2022. aasta maailmameister Konstantin Fesenko.
Võistlust Kolm Vägilast toetasid Kohtla-Järve Linnavalitsus, HC Gym jõusaal, Eesti Olümpiakomitee, Toila SPA Hotell, Kaitseliidu Alutaguse malev, firmad Visto, Omega K-Järve ja firma Cramo Jõhvi esindus.
Ilja Telnov
Foto erakogust
JÄLGI MEID