Kõik Ida-Virumaa spordiklubi Seibun esindanud sportlast tulid 23. juunil Leedus Klaipedas peetud rahvusvahelisel kyokushin karate võistlusel Baltic Cup 2024 – Fight for Hope võitjateks.

Mainekal turniiril, mis tõi kokku 1518 karatekat Leedust, Lätist, Poolast, Tšehhoslovakkiast, Itaaliast ja Eestist, näitas Kohtla-Järve spordiklubi Seibun meeskond treener Aleksei Korikovi juhtimisel heal tasemel ettevalmistust ja meisterlikkust. Kõik 15 noort karatekat Jõhvist, Toilast ja Kohtla-Järvelt mitte ainult ei esindanud väärikalt oma riiki, vaid pälvisid ka oma kategooriate kõrgeimad autasud.

Spordiklubi Seibun sportlased tõid koju muljetavaldava medalikomplekti: 2 kulda, 5 hõbedat ja 8 pronksmedalit. Kuldmedali võitsid rahvusvahelisel turniiril oma paremust kinnitanud Kiril Škorubko ja Jegor Škadov. Hõbemedalid võitsid Daniil Arkadjev, Milana Tsiunel, Miron Aljoškin, Kamila Esenfeld ja Artjom Koroljov. Pronksmedalid said David Baikov, Essan Mohomed, Vladislav Jurtšenko, Sofia Aleksejeva, Arseni Ivanov, Jegor Dmitrijev, Aleks Malõgin ja Damir Šahbarov.

Klubi treener Aleksei Korikov jagas nädalalehele Panorama oma muljeid: “Vaatamata sellele, et paljud meie sportlased võistlesid esimest korda välismaal ja pidid kohe pärast 12-tunnist bussisõitu tatamile minema, lõpetasid nad kõik võistluse medaliga. Olen nende saavutuste üle ülimalt uhke. Harva juhtub, et kõik osalejad naasevad medalitega, viimati juhtus see rohkem kui viis aastat tagasi.”

– Aleksei, kui palju mõjutab sportlase tulemusi asjaolu, et pead esinema võõral tatamil?

– Esimene asi, mis määrab tulemuse, on osaleja ettevalmistus ja tema suhtumine. See ei tähenda, et muud tegurid matil edu ei mõjuta. Teekond seab meie poisid Leedu sportlastega võrreldes vähem soodsasse olukorda. Väljume öösel ja jõuame võistluspaika paar tundi enne starti. Vaevalt saab bussis magamist täisväärtuslikuks nimetada. Üks moment puudutab kohtunikutööd: viigi korral võib kohtunik anda võidu kaasmaalasele.

– Selgitage.

– Ma ütleksin, et seal on puhtalt inimlik tegur. Võistlused kestavad 8–9 tundi ja kohtunike tähelepanu nõrgeneb. Otsuse langetab viis inimest – 4 kohtunikku ja 1 peakohtunik. Võib selguda, et nelja kohtuniku arvamused jagunevad võrdselt ja tuleb viik. Ja siin teeb lõpliku otsuse peakohtunik. Ta võib anda võidu kellelegi, kes on tema hinnangul aktiivsem, taktitundelisem… Või saab langetada otsuse kaasmaalase kasuks, – räägib Aleksei muiates. – Seda ei juhtu alati ja see sõltub rohkem kohtuniku professionaalsusest. Meie sportlased peavad igal juhul 150 protsenti valmis olema.

– Nagu ma aru saan, läheb meeskond võistlusele vähem kui päev enne selle algust ainult raha säästmise eesmärgil?

– Jah, mugavam oleks tulla võistlustele 24 tundi ette, aga rahaliselt on sellised reisid klubile väga koormavad. Arvestada tuleb sellega, et põhiosa reisist maksavad kinni sportlaste vanemad.

– Eestit esindas eelmisel Balti karikavõistlustel ainult teie klubi. Mis on selle põhjuseks?

– Umbes viis-kuus aastat tagasi tulid Balti karikavõistlustele teised Eesti klubid, nüüd aga ainult meie klubi. Püüame igal aastal nendel võistlustel osaleda. Need toimuvad alati Eesti riigipühadel. Võib-olla seetõttu ja ka seetõttu, et on juba suvi ja puhkus, võtavad teised Eesti klubid nendest võistlustest harvemini osa. Osalejate arvu mõjutas ka koroonaviiruse pandeemia: mitme aasta jooksul, mil ühtegi võistlust ei peetud, loobus osa sportlastest spordist. Lisaks näeme, kuidas kõik läheb kallimaks, ka bussi rent. Osa sportlaste vanemaid on töö kaotanud, osad ei jõua kõiki treeningtasu maksta. Seetõttu on paljud klubid nagu meiegi sunnitud valima, millistele võistlustele oma sportlasi saata ja millistel osalemisest loobuma.

– Kas keegi toetab täna klubi või toetatakse kõike ainult vanemate igakuistest panustest?

– Kohtla-Järvelt on rahaline toetus, mis aitab meie turniire korraldada. On hulk mõttekaaslasi – eraettevõtteid, kes meie võistlusi toetavad. Me ei keeldu kunagi abist ja loomulikult oleme tänulikud kõigile, kellega oleme aastaid koostööd teinud, – ütles Aleksei Korikov. Ta rõhutas, et teda motiveerivad sportlaste tulemused ning koondise praegune edu on kinnitus valitud tee õigsusele.

Spordiklubi Seibun mitte ainult ei kasvata meistreid, vaid aitab kaasa ka kyokushin karate arengule Eestis, korraldades regulaarselt rahvusvahelisi turniire nagu Kohtla-Järve Karikas, KWF kevadturniir ja Samurai turniir treener Oleg Kaljužnovi mälestuseks.

Klubi jaoks oli hooaja lõpetuseks Kohtla-Nõmmel suusabaasi territooriumil korraldatud spordilaager. Esimesest kuni kuuenda juulini treenisid aktiivselt 35 klubi sportlast ning läbisid danikatsed (I dan) ja Kyū kvalifikatsiooni, valmistudes uuteks saavutusteks järgmisel hooajal.

Ilja Telnov

Foto: SK Seibun

Reklaam