Ida-Virumaa on muutumas filmitegijate tõmbekeskuseks tänu ainulaadsetele paikadele ja Viru Filmifondi aktiivsele toetusele. Filmifondi koordinaator Piia Tamm rõhutab, et piirkond pakub eri žanrite filmide võteteks eriilmelisi ja omanäolisi võttepaiku, mis tõmbab ligi nii kohalikke kui ka välisrežissööre.
Ida-Virumaal leiab palju kohti, mis sobivad ideaalselt erinevate filmistseenide loomiseks. Toila kivised rannad ning Narva ja Sillamäe erinevate ajastute arhitektuur köidavad lavastajaid oma autentsuse ja omapäraga. Piia Tamm märkis, et fond on loonud filmitegijatele andmebaasi huvipakkuvate objektidega, nagu näiteks Kohtla-Järve jäähall ja erinevaid ajalooperioode esindavad kultuurikeskused.
„Paljud ei tea, et meil on Kohtla-Järvel jäähall,” – ütleb Piia Tamm. – „Meie teame, aga on neid, kes pole sellest isegi kuulnud. Või näiteks erinevate perioodide kultuurikeskuste hooned. Sillamäel asuv keskus on juba praegu filmimiseks väga populaarne, sest see pole ainult hoone ise, vaid ka promenaad, tänavad – kõik, mis on vajalik ajalooliste perioodide taasloomiseks. Meil on palju selliseid objekte ja meie ülesanne on õppida neid hästi müüma.”
Piia Tamm ütles ka, et ilma Narva linnuseta oleks olnud võimatu luua filmi “Apteeker Melchior” ajaloolist atmosfääri.
„Narva kindlus võimaldas teha hämmastavaid panoraamvõtteid,” – lisab ta. – „Selle võttepaigata oleks olnud võimatu luua filmile vajalikku ajaloolist atmosfääri. Linnust kasutati Toompea analoogina, mis oli filmi jaoks võtmeotsus.”
Hetkel toetab Viru Filmifond viie projekti tööd, millest kolm on rahvusvahelise koostöö raames Ida-Virumaal filmitavad filmid. Järgmised võtted Ida-Virumaal toimuvad juba sel suvel. See saab olema Ameerika-Eesti mängufilm “Alaealiste asjade inspektor.” Peaaegu täielikult, kui mõned stseenid välja arvata, filmitakse filmi Ida-Virumaal. Jõhvis ja Kohtla-Järvel on juba käimas võttepaviljonide ehitus, lisaks on tootjad kokku leppinud ruumide rentimise Narvas ja Sillamäel. Nüüd on sarjas osalemiseks välja kuulutatud avatud casting, kuhu saab kandideerida igaüks.
Filmiharidusele suurt tähelepanu pöörav Viru Filmifond korraldab tänavu Ida-Virumaal esimese noortelaagri, kus osalejad saavad õppida filmitootmise põhitõdesid. 27. – 29. augustini teevad noored kogenud spetsialistide juhendamisel lühifilme. Parimaid töid esitletakse koolifilmide festivalil, kus osalevad õpilased üle Eesti.
„Uus põlvkond teab juba esimesest klassist, mis on mobiiltelefon,” – märgib Piia Tamm. – „Need noored on visuaalselt väga orienteeritud. Tahame aidata neil õppida oma lugusid rääkima, kvaliteetseid kaadreid looma ja monteerima. Huvi meie programmide vastu on suur ja ootame veel suuremat osavõttu.”
Lisaks korraldatakse sügisel esmakordselt piirkonnas filmitootmise kursusi. Tallinna Ülikool avab montaaži, lokatsioonidega töötamise ja teiste kinoaspektide programmid. Need kursused töötati välja Õiglase Ülemineku Fondi toel ja on suunatud kohalike spetsialistide koolitamisele.
Aleksandr Šteinert
Foto: Viru Filmifond
JÄLGI MEID