Kohtla-Järve iluvõimlejate spordihooaeg algas väga pingeliselt: sügise esimesel poolel toimusid korraga mitmed märgilised võistlused, kus spordiklubi Fööniks õpilased eesotsas treener Tatjana Semtšenkovaga näitasid korralikke tulemusi.
Kohtla-Järve iluvõimlejad esinesid septembri lõpus edukalt sportaeroobikas juunioride maailmameistrivõistlustel. Itaalias peetud rahvusvahelistel sportakrobaatika võistlustel FIG Aerobic Gymnastics World Age Group Competitions ja Junior World Championships esindas Eestit kolm võistkonda – kaks klubi Tallinnast ja üks Kohtla-Järvelt. Pealinna spordikooli Flair eest võistles üks sportlane, Tallinna klubi Nord embleemi all astus väljakule neli osalejat. Kohtla-Järve spordiklubi Fööniks esindas 16 võimlejat.
Meeldejääv oli 29 riigi osalejate seas võistluse finaali pääsenud Milana Kolomõtseva (treener Anastasia Ippolitova) etteaste. Vanusekategoorias 12-14 aastat esinedes saavutas ta auväärse viienda koha, näidates Eesti iluvõimlejate seas parimat tulemust. Lisaks osalesid esimest korda 15-17aastaste arvestuses nendel võistlustel Kohtla-Järve iluvõimlejad. Tüdrukute kaheksane võistkond koosseisus Alisa Brenkina, Milena Kazatsenko, Aleksandra Kuusmaa, Alice Kuzmina, Margarita Martõnova, Dana Mitrovskaja, Arina Novožilova ja Adely Tarum pääses finaali ning saavutas heitluses tugevaimate vastastega üheksanda koha.
Treener Tatjana Semtšenkova märkis uhkusega oma õpilaste kordaminekuid: „Kui rääkida sellise tasemega võistlustest, siis finaali jõudmist võib pidada suureks saavutuseks. Vähem märkimisväärne pole ka asjaolu, et klubi suutis nii kõrgetasemelistel võistlustel völja panna suure hulga sportlasi. 16 inimest, kellest igaüks mõistis vastutuse koormat. Itaalia reisile eelnes tõsine valik vabariiklike võistluste tulemuste põhjal. Eestit esindanud Milana Kolomõtseva, kes esines 12-14aastaste arvestuses soolos, oli Eesti parim ja näitas, et meie iluvõimlejad suudavad pakkuda väärilist konkurentsi maailma tugevaimatele sportlastele. See on hetkel meie spordiala parim tulemus Eesti iluvõimlejate seas.”
– Kui kõrge oli konkurents Itaalias, millised järeldused tegite pärast Itaalia reisi?
– See oli võitlus poodiumikoha pärast. Tuleb märkida, et on mitmeid riike, kus sportaeroobikaga tegelevate sportlaste arv on oluliselt suurem ja ka riigisisene konkurents on vastavalt suurem. Selle spordiala populaarsus varieerub isegi Balti riikides. Tulemusi mõjutavad sportimise tingimused, väljakute saadavus ja hind, klubide võimekus oma treenerite kvalifikatsiooni tõsta, samuti erineb spordilaagrite ja võistlustele sõitude arv. Kui rääkida naabritest, siis Leedu koondis on viimase kahe aastaga väga tugevaks muutunud. Nende sportlane sai näiteks esikoha samas kategoorias, kus meie tulime viiendaks. Meil polnud suuri ootusi. Eesmärk oli hästi esineda, täites oma kavasid suuremate vigadeta, näidata, et Eestil on tublid sportlased, kes on väärt riiki MM-il esindama. Ja loomulikult käisime saamas unustamatuid emotsioone ja spordielamusi, mis innustavad meid edasises töös. Nendel võistlustel esinesid meie aerodance kategooria võimlejad esimest korda vanusekategoorias 15-17 aastat. Varem meie sportlased selles kategoorias esindatud polnud. Ja üheksandat kohta kuueteistkümnest võib pidada kindlaks debüüdiks.
Semtšenkova rõhutas, paljudele said need võistlused heaks tõukeks, et veelgi rohkem pingutada. „Võimlejatele võid rääkida nii palju kui tahad, et paljud võistlejad treenivad rohkem, viidata sellele, et pole piisavalt keerulisi elemente või on vaja liigsetest kilodest vabaneda… Aga üks asi on rääkida ja hoopis teine asi, kui sportlane ise on hinnanud oma treenituse taset, võrdleb seda tasemega võistlustel, kus osaleb nii suur hulk sportlasi. Jah, esmapilgul võib tunduda, et 16. koht 12-14aastaste “trio” seas on halb tulemus. Kuid teades, et võistlemas oli 41 võistkonda ja need olid iga riigi tugevaimad “triod”, võime kindlalt öelda, et oleme valmis tulemuse nimel võitlema! Paljud sportlased hakkasid pärast oma eakaaslaste ettevalmistuse taseme nägemist innukamalt treenima. See on väga oluline aspekt,” – sõnas treener.
– Sportlaste arenguks on oluline osaleda teistes riikides peetavatel võistlustel, kuid see on väga kulukas. Kohtla-Järve klubi oli esindatud koguni 16 inimesega. Kuidas see teil õnnestus?
– Õige, 16 meie klubi esindajat said oma võimeid näidata märkimisväärsetel võistlustel. See pole mitte ainult sportlaste endi uskumatute pingutuste ja treenerite töö tulemus, vaid ka vanemate tohutu panus, kes kannavad peamised rahalised kulud. Vaatamata sellele, et meid toetas linn ja Kultuurkapital, katavad lõviosa kuludest, umbes 80 protsenti, siiski võimlejate vanemad. Võimaluse korral osutab klubi ise kõikvõimalikku abi. Fakt on see, et kui rääkida EM-ist, kus meie lapsed varem käisid, siis osavõtumaksud maksis täielikult Eesti Võimlemisliit. Mis puutub Itaalias peetud võistlustesse, siis iga sportlase kohta maksis liit vaid ühe osavõtumaksu. Kui iluvõimleja astus väljakule kolm korda, siis ülejäänud kaks tasu – kumbki veidi üle 110 euro – maksis klubi.
– Kui klubil Fööniks oleks suurem rahaline toetus, kas nendest võistlustest oleks osa võtnud veelgi rohkem teie sportlasi?
– Ei. Võistluse reglemendis on osalejate arvule piirangud. Eesti ei saanud esitada näiteks kahte juunioride koosseisu, esinemas rühmades ja seetõttu läks kõige tugevam koosseis. Kui klubil oleks rohkem rahalist toetust, vähendaks see vanemate kulutusi. Reaalsus on nagu on. Ja me lähtume oma praegustest võimalustest. Pingutame oma hoolealuste nimel ja jagame nendega kõiki väljakutseid ja raskusi, võidurõõme ja kaotusekibedust. Näeme vanemate tuge, sportlaste motivatsiooni – meie jaoks on see oluline tegur, – võttis Tatjana Semtšenkova kokku.
Iluvõimlejate saavutused ei piirdu ühe võistlusega. Klubi Fööniks sportlased võistlesid edukalt oktoobris Eesti karikavõistlustel, kus võideti palju auhinnalisi kohti. Ja oktoobri lõpus toimub Kohtla-Järvel traditsiooniline rahvusvaheline turniir Kohtla-Järve Open Cup, mis toob kokku üle 260 osaleja Kasahstanist, Ukrainast, Soomest, Leedust, Lätist ja Eestist.
Samuti valmistub klubi aktiivselt teisteks rahvusvahelisteks väljasõitudeks, mille nimekirjas on detsembrikuu võistlused Leedus ja 2025. aasta sügisel toimuvad Euroopa meistrivõistlused Bakuus.
Fööniksi vanemate võimlejate saavutused ei tõsta mitte ainult Eesti ja eelkõige Kohtla-Järve linna prestiiži, vaid motiveerivad ka klubi noorsportlasi.
Ilja Telnov
Foto erakogust
JÄLGI MEID