24.septembril võimule tulnud koalitsioon enamushäältega valis abivallavanema ametikohale Evelin Danilov – meie tänase vetsluskaaslase.
– Kas te olete juba kohanenud oma uues kabinetis või pole veel jõudnud?
– (Naeratab.) Arvan, et olen.
– Teie eelkäija Maris Toomel, kes oli nende seinte vahel vähem kui kolm kuud, vahetas välja vana mööbli uue vastu, lõi ka teie jaoks paremad tingimused?
– Võis ju töötada ka vana mööbliga, mis ei olnudki nii vana. Arvan, et ta polnudki nii paha. Minul, kes ma töötasin Jõhvi Keskraamatukogus direktori kohusetäitjana, tuli siin käia mitte ükskord, sealhulgas ka istuda siin nõupidamistel… Ja pole üldsegi nii tähtis, kas on vana või uus mööbel, asju ajavad ju inimesed, aga mitte mööbel.
– Millised on teie praegused kohustused?
– (Naeratab.) Kohustused on mitmekülgsed. Viis suunda: sotsiaal-, noorsootöö-, haridus-, kultuur- ja sport. Nende toimimine ja arendamine.
– Ühesõnaga haarata haaramatut.
– Ma ju ei tööta üksinda, meil on olemas meeskond, hea meeskond. Ja võimalik, et see polegi nii paha, et töömaht on nii suur, sest siis pole aega lõõgastumiseks. Oli vajalik haarata kogu töömaht kokkusurutud ajaga. Jah, ma ei varja, oli väga keeruline ära mahtuda ööpäevase tööaja sisse (naeratab), nagu ka praegugi, mitte alati ei õnnestu.
– Teie arvates, missugune nendest suundadest on kõige keerulisem?
– Sport.
– Kuidagi ootamatu, tavaliselt loetakse sporti kergemaks suunaks juhtimises?
– Võib-oola sellepärast, et varem olin spordist kaugel – kunagi ei tegelennud sellega tõsiselt. See oli lihtsalt sport iseenda jaoks, enda tervise jaoks. Sellepärast praegu tuli endale selgeks teha spordiga seotud probleemide sisemus sügavuti. See on see valdkonad, milles tunnen vajadust enesetäiendamiseks. Kuigi arvan, et spordi areng meie omavalitsuses läheb pärias hästi. Esmakordselt on loodud volikogu juurde ka eraldi seisev spordikomisjon, mis teeb rõõmu ning sport on üks prioriteetsetest suundadest Jõhvi arendamisel. See on ju meie laste ja täiskasvanute tervis.Meil tegelevad spordiga isegi pensionärid. Nendele viikase läbi tasuta tunde – kehaline kasvatus, trenažöörid, ujumine. Nende soovil on väljaehitatud vabaõhuplatsid trenažööridega, täiendavalt olemasolevatele, mis on mõeldud ka Jõhvi noortele. Tänu praegusele koalitsioonile (Keskerakonna ja valimisliidule „ Meie kodu“, sai ehitatud sisuliselt uus staadion Vene Põhikooli sisehoovi. Käimas on uue, sisuliselt esimese Ida-Virumaal kergejõustiku staadioni ehitus Spordikeskuse juurde. Renoveeritud on ka basseinid… Paregu algasid ettevalmistustööd kaetud spordihalli projekti tegemiseks, mis peaks olema ehitatud järgmisel aastal. Meie omavalituse territooriumil viikase läbi palju spordiüritusi, aga nüüd seoses korona viiruse levikuga on paljud üritused keelu all. Meil on ka palju laiemale ringile tuntud spordiklubisid. Sellega aga ei tahaks piirduda, soov on selline, et spordiga tegelejate arv oleks veelgi suurem, alustades lastest ja lõpetades vanema generatsiooniga, nii professionaalse kui tervisespordiga. Nagu ma juba ütlesin, et sport on eelkõige inimeste tervis, positiiv, elurõõm ja muidugi väga kasulik tegevus.
– Kuid siiski – kõige keerulisem on vist sotsiaaltöö: jõuda iga valla elanikuni, et mitte ükski neist ei oleks äraunustatud?
– Tegelikult ongi nii – sotsiaaltöö on üks kõige olulisemaid valdkondi omavalitsuses, sest kogu tegevus ongi lõpptulemusena suunatud inimeste heaolu parandamisele ja seda sõltumata sellest on need suured või väikesed projektid. Pisiasju omavalitsustöös ei tohiks olla, olgu see kasvõi mingi tänavapingi paigaldus, mis ei ole muidugi mingi pargi rekonstrueerimine või Narva maantee ehitus, aga ka tänavapingi paigaldusega me parendame meie vanurite elukvaliteeti meie vallas. Süvenedes veelgi Jõhvi valla sotsiaaltöösse veendun üha rohkem, et Jõhvi vallas on hästi toimiv sotsiaaltöö. Meil ei ole unustatud inimesi või arvele võtmata üksikuid abivajajaid inimesi. Kahjuks meie rahalised võimalused nagu meie riigi omadki ei võimalda piisavalt toetada neid, kellele oleks sellist abi suuremas mahus vajalik osutada. See on ka üks probleemidest. Sest sotsiaaltöö vektor on palju laiem kui ainult vanemad abi vajavad inimesed. Siin ei saagi olla prioriteete- kõik vajavad toetust, ka valla allasutused nagu koolid, lasteaiad, Jõhvi Eakate Päevakeskus , Jõhvi Hooldekeskus, samuti ka Jõhvi Noortekeskus. Sotsiaaltöös on nad kõik omavahel ikkagi seotud.
– Te olete juba ka varem kokkupuutunud sotsiaalprobleemidega: Mis projekt see oli, mille algatajaks olite just teie ise?
– See Projekt töötab ka praegu, juba 7 aastat. Sotsiaalmeedias ja “facebook”-is. Seal on grupp – “Elumuutvad abistajad”. See on minu grupp – mina olen selle looja. Ja tänaseks on seal 900 inimest üle Eesti. Meie eesmärgiks on aidata neid, kes sattusid elu-olude tõttu keerulisse olukorda ja vajavad abi. Näiteks igal sügisel ostame koolitarbeid nendele lastele, kelle lapsevanemad pöörduvad meie poole. Tavaliselt on need kas üksikud vanemad või vähekindlustatud perekonnad. Nagu ka igal Jõuluajal teeme Jõulukingitusi umbes 200 lapsele. Esmajärjekorras nendele lastele, keda kasvatavad üksikud emad, vanaemad või on paljulapselistest vähekindlustatud perekondadest, kus vanemad on jäänud ilma tööta. Kusjuures me ei tee ükskõik milliseid kingitusi vaid just selliseid , mida ootavad lapsed Jõuludeks. Sellekohast infot aga saame jällegi läbi “facebooki” või elektronposti kaudu nendelt lastevanematelt või laste eest hoolitsevatelt inimestelt. Aastaringselt, 7 aasta jooksul toetame abivajajaid, korjame raha ja võtame ühendust nendega, kes soovivad osaleda toetamises ning ka nendega, kes toetust vajavad. Sellepärast võivad toetajad ise, ilma vahendajateta, sellist toetust anda konkreetsetele abivajajatele. Kusjuures toetaja ja see, keda toetatakse ei tunne teine-teist ning on konfidentsiaalsed. Lihtsalt paljud toetuse saajad, nii lapsevanemad kui ka lapsed, häbenevad seda, et on sunnitud toetust vastu võtma ning tunnevad ennast ebamugavalt. Umbes paar aastat tagsi sai loodud MTÜ. Me ei reklaami ennast ega esine telesaadetes. Me lihtsalt abistame abivajajaid. Meil on ainult kaks osapoolt -need, kes tahavad teisi aidata ja need, kes vajavad sellist abi.
– See on ju väga suur töö. Milleks teile see?
– Aidata teisi- see elab minus juba lapsepõlvest. Võimalik, et nii on kasvatanud mind minu vanemad.
– Haridus – selles valdkonnas on vast kõige aktuaalsem probleem uue Jõhvi eesti Põhikooli ehitus?
– Teatud mõttes jah, et jõuda kool valmis õigeks ajaks. Praegu käivad hoone lammutustööd. Kuid õppeasutus töötab asendusruumides. Töötab ka Jõhvi Vene Põhikool, mille õppeprotsesse pidurdab korona levik Ida-Virumaal. See on tinginud osades klassides distantsõppe sisseviimist, mis ei meeldi ei õpilastele, ei õpetajatele, ega ka lapsevanematele. Loodame, et tulevikus selliseid vajadusi enam ei teki. Kuigi oleme valmis kõigeks.
– Teil on olemas juba hea kogemus, kuidas raamatukogu teie juhtimise all, elas üle esimese korona lainepuhangu- see kõlas üle terve riigi nagu näidis – saate hakkama ka praegu ?
– Peab hakkama saama. Teist väljapääsu pole.
– Kultuuriministeerium kuulutas, et Jõhvi raamatukogu on teie ajal õitsema läinud – kas pärast selliseid kiitvaid sõnu tiivad ei ole teil kasvama hakkanud?
– Ei , tiivad pole kasvama hakanud, kuigi meeldiv on küll! See on kogu meie kollektiivi teene – olen tänulik kõikidele raamatukogu kolleegidele.
– Huvitav, kas teie loodud virtuaalne projekt „ Raamatukogu printsess“ teie lahkumisega nüüd lõpetabki oma tegevuse?
– Jah. Ma ei suuda ju seda edasi vedada. Kuid tema asemel tulevad kindlasti uued projektid. Väga raske oli sellest loobuda, aga meie koostöö jätkub teisel tasemel. Kuid ka praegu, (naeratab), mingil määral jään ikkagi raamatukogu töötajaks: tahan alustatu aasta tagasi Tallinnas lõpule viia ning omandada juba olemasoleva kõrghariduse juurde veel ühe ja saada diplomi ka raamatukogunduse erialal. Töötasin ikkagi keskraamatukogus 1 aasta ja 3 kuud.
– Kas ka kultuuri valdkond pole teie jaoks sitsme luku taga?
– See on samuti minu ametikoha üks kureeritavaid valdkondi. Ta on väga laialiulatuv, sest kultuur on piirideta – ta on igal pool ja kõiges. Ja siin tõesti, minul on olemas juba kogemus. Peale selle, et juhtisin kultuuriasutust, olin ka Jõhvi Vallavolikogu kultuurikomisjoni liige. Sellepärast olen kursis kõigi Jõhvi valla kultuuriga seotud probleemidega. Ja kultuuri valdkonnas on mul kõige kergem. Siin on mul ka kõige suurem unistus – ehitada Jõhvi uus raamatukogu, sest vanas on ruumi vähe ja on kitsas. Selline oleks õnn kui ta ehitataks hariduse -ja spordilinnakusse Jõhvi. Juba on olemas isegi eskiisprojekt. Ja praegu töötame selle nimel, et leida peale rahastust.
– Missugusel arvamusel olete noorsootööst jõhvis?
– Arvan, et see on meie nõrgeim lüli. Liiga vähe on siiamaani pööratud tähelepanu noortele. Kusjuures eelmine koalitsioon koondas isegi noorsootöö spetsialisti ametikoha, leides, et see on üleliigne ja mittevajalik. Mina nii ei arva. Jah, meil on Jõhvi Noortekeskus, mida külastab regulaarselt umbes 20 -30 noort, aga ta on siiski väga väike meie valla jaoks. Vajadus on aga tegeleda ka nende noortega, kes kusagil ei õpi ja ei tööta, kes on jäetud ise-endale. Siin ristuvad juba kahe valdkonna probleemid nii sotsiaali kui ka noorsoo valdkondade omad.Sellepärast peab ka omavalitsus tegelema ka nende probleemsete noortega ja suunama neid õigele teele ning abistama neid, et mitte neid kaotada. Me ju teame väga hästi, et tänased noored on meie homne Jõhvi.
– Teil on peres neli meest, kuidas te nedega hakkama saate – kas kannavad teid kätel?
– (Naerab.) Jah kannavad kätel, kuigi mulle tundub, et neil on minuga raskem hakkama saada.Ja muudkui nad rikastavad mind. Muuseas tänu oma lastele sain juurde suure kogemuse hariduse alal (Vanem poeg õpib 11 klassis), sest olen nii kooli kui lasteaia hoolekogudes.
– Köögis, supi keetmiseks, vist aega enam ei jätku?
– (Naeratab.) Õnneks abikaasa oskab väga hästi süüa teha, nagu ehtne peakokk. Tema on muuseas samuti juhtival kohal Jõhvi firmas. Ka temal tuleb õhtuti vahest tööle hiljemaks jääda.Nii, et suppi keedab see, kes esimesena koju jõuab.Kuigi väga hästi oskab süüa teha juba ka vanem poeg, kellel selline anne täraks juba 14 aastaselt. Puhkepäevadel püüan ikka iseseista rohkem pliidi juures.
– Te elate Kiviõlis , aga töötate Jõhvis. Kuidas jõuate tööle?
– Autoga. Olen ise roolis.
– Nagu ma tean, olete Isamaaliidu erakonna liige. Miks eelsitasite just Isamaaliitu?
– Arvan, et see on parteide partei, mille peal püsib meie Eesti riik.
– Kuid siiski, partei üha enam (vaatamata sellel, et on võimupartei) kaotab oma positsiooni: küsitluste tulemusel on Isamaaliidu reiting madal?
– Kahjuks see on tõesti nii. Meie valijad pole paljude asjadega rahul. Mina samuti näen nõrku kohti, miks juhtus just nii.Vajalik on partei kursi korrigeerimine.
– Kas plaanite üleminna mõnda teisse parteisse, perspektiivikamasse?
– Ei , ei planeeri. Oma astumisega Isamaaliitu tahtsin ju toetada just Isamaaliitu. Olen noor partei liige- kolmas aasta. Loodan, et partei suudab taastada oma positsioone, tõusta varasematele kõrgustele.
– Kas poliitika maitse on magus?
– Mina nii ei ütleks. Üldiselt (naeratab), selles elus on parem olla parteitu.
– Teil on laitmatu vene keel, kas te õppisite selle selgeks koolis?
– (Naeratab.) Ei, veel liivakastis. Ma rääkisin selles keeles juba kolme aastaselt. Nii juhtus, et kõik lapsed, kellega ma mängisin ja sõbrustasin olid vene perekondadest.
– Te ju teate kolme keelt?
-Jah. Tahaks veel ühte – neljandat, aga pole aega.
-Raamatuid loete ka originaalväljaannetes ka inglise keeles?
-Muidugi, sest tõlkimisel teistesse keeltesse väga palju kaob – autori peensused, rosinad ja siin on peremees tõlkija, aga mitte autor ise.
-Teie lapsed on samuti mitmekeelsed?
– Mingis mõttes. Nooremad on kakskeelsed (eesti ja vene keel). Vanem poeg, aga juba loeb raamatuid ka inglise keeles ja jätkab ka vene keele õppimist.
– Missugune on teie lemmikharrastus?
– Raamatute lugemine (naeratab), ega ma muidu poleks osalenud konkursist töötamiseks raamatukogus.
– Kas teil on lemmikaastaaeg?
– Kevade lõpp ja suve algus- selline õrn ülemineku aeg, kui kevad hakkab sujuvalt üleminema suvele, kui kõik on juba tärganud ja õitseb ning suvi tervitab värviküllusega.
– Aga lillede ilude hulgast lemmik?
– Roosid. Valged roosid. Kui mul olid pulmad, siis kõik külalised kinkisid valgeid roose. Kui lõpuks lugesime üle tuli neid peaaegu tuhat.
– Aga miks just roos ja miks valge?
– Minu arvates väga väärikas lill, tema ilu, kuju ja lõhn… Ja veel mulle meeldib see lill, et ta polegi nii tavaline, vaid okkaline. Ka inimesed meeldivad mulle mitte niisama lihtad – vaid ka okkalised. Väliselt nagu ilusad, aga suhtlemisel tuleb mõelda, kas katsuda või mitte. Mul on aias palju roose, samuti ka valgeid.
– Ja lõpetuseks: tulenevalt räägitust, poliitikast te ei kavatse ära minna, tähendab hakate uuesti kandideerima järgmistel kohalikel valimistel?
– Jah, aga kus konkreetselt, kas Kiviõlis või Jõhvis, seda ma pole ma veel otsustanud.
Antonina Vaskina
JÄLGI MEID