Jõhvi promenaadile paigaldatakse uus pink, seekord nimeline art objekt pühendatud „Põlevkivi kuningale“ ja suurele jalgpalli austajale Väino Viilupile. Tänaseks on Tallinna seppade töö paigaldatud linna staadionile, kus tuntud tööstur armastas jälgida jalgpalli matše.

Vabatahtlike ja jalgpalliklubi Phoenix juhtkonna initsiatiivil avati 21. oktoobril stend ja mälestuspink Jõhvi Aukodanik Väino Viilupile, kelle auks korraldati Jõhvi jalgpalli muuseumis väike tseremoonia, kuhu tulid Väino Viilupi lesk ja tema lapsed, jalgpalli veteranid ja valla võimude esindajad.

 Fotod stendi jaoks annetas lahkesti Reet Viilup, kus on Väino Viilupi erinevate eluperioodide spordiharrastamise ajalugu. Muuseum sai endise Eesti Põlevkivi juhi  nimelise jalgpalli, aga tema lapsed jätsid oma autogrammid oma isa fotode alla.  
 Pärast lühikest volikogu esimehe kõnet Jõhvi Jalgpallistaadionil langes külalistele au kinnitada mälestuspingi külge graveeringuga silt, mis on Tallinna sepikoja Aes Triplex loominguline töö perekond Viilupi eskiiside järgi, millel kujutatud kaevuri kirka ja jalgpall sümboliseerivad legendi seost nende tegevustega.  Nagu mainis Reet Viilup, püüdis tema abikaasa mitte vahele jätta ühtegi oma lemmikmeeskonna jalgpalli matši.

– Meid abikaasaga ühendas see, et me mõlemad tegelesime spordiga, käisime mitte ainult kohalikel mängudel, vaid sõitsime mööda Eestit ka teistele mängudele. Ma elasin väga kaasa meie meeskonnale, sest tundsin kõiki mängijaid. Meeldiv oli täna näha siin tuttavaid inimesi, vanu sportlasi ja meenutada möödunud aegu. Mäletan, kui oli mäng Norma koondisega, siis nende treener karjus, jälgi seda blondiini, ta mängib väga hästi peaga. See blondiin oli Sergei Šarõmov ja täna tuli ta samuti siia, millega rõõmustas ka mind. Väga meeldis jälgida väravavahi mängu, sest seal väravate juures toimusid kõige huvitavamad momendid, eriti üheteistmeetri löögid. – meenutab Reet Viilup. Ta tänas jalgpalliklubi Phoenix, et mälestuspink jõuti valmistada tema abikaasa sünnipäevaks, seda päeva meenutasid pereliikmed päev varem.

Sergei Šarumov- Eesti jalgpalli veteran, Estonia kaevanduse jalgpallimeeskonna mängija, tuli Eestisse kaugest Uzbekistanist koos abikaasa ja lastega ning Väino Viilup aitas noorel sportlasel end  uues elukohas sisse seada.

– Väino Viilup oli väga aktiivne jalgpalli armastaja, mitte selline nagu praegused fanaatikud, meie poistega tundsime alati tema toetust või noomitust järgmisel päeval pärast kaotust. Tulin Eestisse juba valmis jalgpallurina hea kogemusega ja juba esimeses mängus lõin peaga värava, pärast mida läkski lahti selline kuulujutt, millest rääkis Reet.  Kui ausalt, pole siiani sellist meeskonda, kes oleks kolm aastat järjest võitnud Eesti karika. Meil see õnnestus ja paljuski tänu härra Väino Viilupile, kes  andis palju selle Estonia kaevanduse meeskonna arendamiseks. – jutustas Sergei Šarõmov.

Väino Viilup, saades 1972. aastal Estonia kaevanduse direktoriks, panustas palju Ida-Virumaa jalgpalli arengusse, seda tunnistavad paljud sportlased, et need olid meie regiooni jalgpalli jaoks kuldsed ajad. Väga ambitsioosse inimesena suunas uus juht oma energia  tugeva jalgpallimeeskonna loomisele. Pidevast autsaiderist, kes lendas kõrgliigast tagasi teise divisjoni, sai  tugev vastane, kes võitis kõikide väärtustega medaeid Eesti jalgpallis. Sellel ajal ilmusid ehtsad kaevurid professionaalid, töölt vabastatud, kes pidid tööle minema ainult siis, kui kaotasid mängu. Selline karistus järgnes pärast halba mängu väljakul.

Jalgpalliklubi Phoenix juht Sergei Ivanov mainis, et püstitada mälestuspink Väino Viilupile, see on vähim, mida saab teha Jõhvi Aukodanikule, kes on mõjutanud kogu Kirde-Eesti arengut.

– Kogu küsimus ongi mälus – kui seda pole, siis pole ka minevikku, pole ka tulevikku. Need lapsed, kes mängivad siin staadionil isegi ei kujuta ette, kui vana see on ja kui palju põlvkondi on saanud siin spordiga tegeleda tänu sellele inimesele.  Kui rahvas tegeleb kultuuri ja spordiga, siis see rahvas jääb kauaks püsima ja Väino Viilup oma eeskujuga rahvaspordis seda ka tõestas.  Fotodel võime me näha, kuidas 60-aastane Viilup tõukab kuuli, suusatab maratoni, tegeleb võrkpalliga, mängib korvpalli. Juba kõrges eas käis ta koos oma abikaasaga siin staadionil avamas meie jalgpalli mänge.

– Mälestuspingi paigaldamise idee sai alguse sellel suvel, kui käis suur uue kinnise jalgpallihalli ehitamise arutelu ja raha korjandus selleks projektiks. Ühe klubi Phoenix vabatahtliku Vladislav Naumovi arvates püstitati tookord mälestusmärk sepitsetud buutsad „100 aastat jalgpalli“ meeldetuletuseks, et selline spordiala on vallas olemas ja oli soov püstitada veel üks art objekt selle meeskonna spordialale.  Nähes kusagil Eestis sellise mälestuspingi avamise tseremooniat tuntud tegelasele, tuldi mõttele realiseerida samasuguse idee ka  meil Jõhvis.  

– Suvel astus meie muuseumisse sisse Reet Viilup ja otsus kellele püstitada aupink tuli kohe. Oma plaanidest rääkisime ka vallale, need kiideti heaks ja me hakkasime tegelema projekti reliseerimisega. Kahjuks ei suutnud vallavalitsus ette valmistada pingi jaoks mõeldud kohta, sellepärast asub ta praegu staadionil, just samas kohas, kus Väino Viilup armastas jälgida oma kaevurite mängu,- jutustas aktivist.  Kogu finantskoormuse võttis klubi enda kanda, püstitamisega aga tegeleb vald ise.  Kaugele pink kolida ei kavatse, mõne nädala pärast paigaldatakse ta vana staadioni sissekäigu juurde, kus selle tarvis valmistatakse spetsiaalne plats.

Aleksandr Šteinert

Autori foto

Väino Viilupi eluloost rääkides tuleb mainida, et ta sai hariduse mitte ainult Tallinna

Polütehnilises Instituudis, vaid ka Moskva Mäeakadeemias. Ida-Virumaal alustas oma karjääri aastast 1954 Tammiku kaevanduses. 1958. aastast kuni aastani 1961 oli Põlevkivi ja Keemiatööstuse juhataja asetäitja Vabariigi Nõukogus. Ta juhtis Eesti Põlevkivitööstuse Trusti, kaevandust Estonia, oli  kapitaalehitusvalitsuse juhatuses, oli peadirektoriks ja juhatuse liikmeks Eesti Põlevkivis. 1968. aastast kuni 1971. aastani oli Viilup ENSV Ülemnõukogu Rahvasaadik, mitu aastat oli Kohtla-Järve linnavolikogu esimees, samuti oli Jõhvi linnavolikogu aseesimees. 2002. aastal omistati Viilupile Jõhvi Aukodaniku nimetus, aga 2004. aastal autasustati teda Valgetähe IV klassi ordeniga. Tema nimi on hästi tuntud ka spordiringides, ta juhtis korvpalli föderatsiooni, Eesti Põlevkivi jalgpalliklubi, Kohtla-Järve spordiveteranide klubi. Väino Viilup oli spordiseltsi Kalev auliige.

Reklaam