Esimesest noodist äratuntav Mendelsoni marss, mis oli autori poolt kirjutatud lavastusele „Suveunenägu“, on maailmas üks tuntumaid pulmamarsse. Just selle saatel astusid Tammiku Rahvamaja saali pulmajuubeleid tähistavad paarid. Nende õlgadele on jäänud 50, 55 ja 65 koos elatud aastat.
Iga-aastane pulmajuubelite tähistamine Tammiku Rahvamajas on Jõhvi ammune tradistioon, mis sai alguse 2008. aastal. Pidulik sündmus ei toimunud ainult 2020. aastal, mil kehtisid koroonaviirusega seotud piirangud. 2021 aasta sügisel üritus jätkus. Kõik need aastad on seda traditsiooni hoidnud Tammiku Rahvamaja juhataja Heli Vähk, kohakaaslusega selle ürituse „pulmatseremoonia“ juht.
Juubilarid alustasid oma teekonda Jõhvi Kontserdimaja ees pidulike valgete tuule käes lehvivate lintidega kaunistatud autokolonnis, mis viis Tammiku Rahvamaja ette, kus neid ootasid külalised. Enne, kui paarid astusid saali viivale punasele vaibale, toimus õues puude istutamine.
– Erinevatel aastatel istutati erinevaid puid ja põõsaid, mis nüüd on juba jõudnud kasvada suureks ning hakatud nimetama „Armastuse pargiks“. Paljud paarid on juba varem osalenud meie juubeliüritustel ja istutanud siia puid. Nüüd on nad siin uuesti ja naudivad nende poolt istutatud ilu. Nad armastavad käia siin pildistamas ja meenutavad juubeliüritusi. On ka neid, kes tähistasid meil kuldpulmi ja nüüd viie aasta pärast on tulnud uuesti tähistama orhidee või smaragd pulma. Sellel aastal tähistab üks paar 65 aastast pulmajuubelit. See on kroonijuveelipulm. Paar tähistab juubelit meie juures juba neljandat korda.
– Heli, Teie kui ürituse korraldaja ja juht, milliseid tundeid tekitab see üritus Teile.
– Mul on väga soojad tunded. See on ju suurepärane kui teineteist armastavad paarid saavad pärast paljusid aastaid taas sattuda pulma atmosfääri – mängib Mendelsoni marss, taeva lendavad värvilised õhupallid, päikesekiirtes sätendab sillerdav šampanja vaht, kõlavad õnnitlused ja inimesed, kes on 50 ja rohkem aastat kõndinud kõrvuti käsikäes keerlevad taas tantsuhoos.
– Millised tradistioonid tekkisid nende kohtumiste korraldamisega.
– Esimese ürituse korraldasin 2006. aastal. 2008. aastast hakkasime tegema ka albumit kuhu kõik osalejad jätavad oma allkirjad nagu registreerimisel. Meil on ka fotoalbum kus kõik on jäädvustatud aastate lõikes meie paaride abiellumisest peale, – ütles Heli Vähk.
Mendelsoni marsi ja külaliste aplauside saatel kutsuti paarid ühekaupa saali sümboolsele abielu registreerimisele, mis fikseeris seda tähtsat päeva. Ekraanilt tervitas osalejaid nooruspõlve pulmafotode kollaaž. Ja nagu ka kunagi siis, kinnitasid nüüd juba kogenud abielupaarid oma juubeliabielu allkirjadega.
5.mai pidustusel astusid esimesena ette 65.pulma juubeliaastapäeva tähistavad Agnes ja Valdeko Kaivad. Galina ja Viktor Petrovid, Elviira ja Aleksander Kuzeninid. Veera ja Aleksei Nikolajevid tähistasid 55. (orhidee) pulma juubeliaastapäeva. Kuldpulmade puhul õnnitleti Terje ja Kaarel Pürgi, samuti Natalja ja Vladimir Starodubtsevit. Elviira ja Veera ei ole ainult kodukolde soojuse hoidjad, vaid arvestades kõiki käsi- ja puidutöö ning maalide kogusid kodudes ka oma väikeste kodumuuseumite hoidjad. Naised näitasid suure uhkusega fotosid abikaasade poolt valmistatud figuuridest ja maalidest ning tutvustasid neid. Nendega vesteldes leiad ennast mõttel kui banaalselt lihtne on perekonna õnne retsept. See seisnebki teineteise mõistmises, toetamises ,austamises ja vastastikuses truuduses. Ja polegi nii tähtis temperamentide sarnasus või erinevus, kuivõrd soov kuulata ja kuulda teist poolt, osata kannatada ja andestada.
Tuntud ütlusele „Head asja abieluks ei nimetata!“ vastuväiteks võiks öelda et juubilaridel õnnestus ületada kõik eluraskused ja kanda läbi elu see kõige kaunim ja helgem, õrnem ning kõige parem, mida nimetatakse „armastuseks“. Aga armastus on nagu kuld, ta ei tuhmu ja läheb aastatega üha kallimaks.
Ilja Telnov
Autori foto
JÄLGI MEID