06. jaanuaril 2021 toimusid Ida-Virumaa turismisektori sulgemist kompenseerivate riigi tugimeetmete infoüritused eesti ja vene keeles. Esinejateks 5 ministeeriumi esindajad peamiselt asekantslerite, osakonnajuhtide tasemel, lisaks osales Riigikantselei. Korraldajaks Ida-Viru turismiklastrit eestvedav Ida-Viru Ettevõtluskeskus. Osales ligi 200 ettevõtjat- organisatsiooni. Anti ülevaade 5 erinevast meetmest, vastuse said kümned küsimused. Üldjoontes oli ettevõtjate tagasiside positiivne – konkreetsus oli olemas ja paljud ettevõtted saavad toetust. Suureks probleemiks on ettevõtted kellele toetus ei laiene ja see ring pole veel arusaadav. Ministeeriumid on valmis sellistele täpsustustele vastama.

Kuid mis saab edasi? Toetusmeetmed on väljatöötatud kuni 17.01.21. See on ettevõtjatele oluline tugi. Mis saab siis kui nakatumistase ei luba ettevõtetel taas tööle asuda?

Valitsus otsustas Ida-Virumaa turismisektori teenused sulgeda alates 12.12.20. 23.12.20 otsusega pikendati sulgemist 17.jaanuarini 2021. Vana aasta viimasel päeval said paljud Ida-Viru ettevõtjad lõpuks kauaoodatud positiivse uudise valitsuse toetusest. Toetusmeetmeid tuleb mitu. Neid valmistab ette 5 ministeeriumi: Rahandus-, Sotsiaal-, Majandus- ja Kommunikatsiooni-, Kultuuri- ning Haridus- ja Teadusministeerium.

Esimesena käivitub juba valmis Rahandusministeeriumi meede mahus 2,133 milj.eur ettevõtetele, kes on suletud alates 12.12.20-03.01.21. See on kõige kiirem meede ning toetused kannab Maksu- ja Tolliamet nimekirja alusel 194 ettevõttele eeldatavasti 11.-13.01.21. Seejärel käivitub 01.02.21 alates Töötukassa toetus ning järgnevad teiste ministeeriumide toetused.

Ettevõtjate küsimusele – mis saab pärast 17.01.21- kas tulevad leevendused või lisatoetus, ministeeriumide esindajatel hetkel veel vastust pole. Otsustamine on valitsuse käes. Selge on see, et kui ettevõtted ei tööta, pole kuskilt ka toetusraha võtta. Ettevõtjad omakorda soovivad mitte toetustest elada, vaid kiiresti tööle asuda aga ilma toetuseta ei jääda ellu, sest varusid enam pole.

Suureks abiks on olnud sulgemiste osalised leevendused (nt. majutus, väliõhutegevus, toidu kaasamüük). Olukorda kokku võttes läks täna valitsusele teele turismiklastri ühispöördumine nr.7. mis sisaldas tänu ning nelja ettepanekut:

1. Kaaluda sulgemise etapiviisilist lõpetamist.

2. Tõhustada järelvalvet, et nakkusoht maksimaalselt kontrolli alla saada.

3. Juhul kui sulgemine pikeneb siis avalikustada toetusmeetmed samal ajal. 

4. Siduda toetusmeetmed lahti VTA arvestusest.

Terje Rattur, Mäetaguse mõisahotelli juhatuse liige märgib: „Minu kartus on, et see kriis kestab kuni kevadeni, kui riik musklit ei näita ja järelvalvet ei tõhusta. Me keegi ettevõtjatest ei soovi hoida oma maja kinni ja oodata toetusi. Soovime oma põhitegevuse juurde naasta võimalikult kiiresti. Majutusasutused on aastaid teostanud enesekontrolli ning saame teha kriisi valguses täiendava enesekontrolli kava ning seda täita. Riigi tõhusam järelvalve aitab meid sulgemisest välja. Täna aga hoiab meie ettevõtteid ja ka elanikke lukus see kontingent, kes reeglitest ei hooli. See on ebamõistlik.”

Vähese tähtsusega riigiabi (VTA) saamise õigust ei ole õige siduda kohustuslike sulgemistega seotud toetustega. Edasiste reeglite täpsus on väga vajalik, et ettevõtted saaks oma tegevust planeerida.

Terje Rattur lisab: „Tänaseks on kustutatud suurem tulekahju, kuid tegelikult juba 10 päeva pärast on taas samad küsimused üleval. Mis teha broneeringutega, mis teha töötajatega ja ettevõttega üldse?”

Ida-Viru turismiklastrisse kuulub täna 60 Ida-Viru kõige aktiivsemat ettevõtet ja asutust kes pakuvad majutust, toitlustust ning elamusteenuseid, lisaks kõik Ida-Viru omavalitsused.

Klaster on tegutsenud 10 aasta.

Kadri Jalonen, Ida-Viru turismiklasteri koordinaator

Reklaam