Luurepatrullide võistlust Vabadussõja edukaima dessantoperatsiooni meenutuseks korraldasid kahasse “Erna Selts” ja Kaitseliit juba 23. korda. Eelmisel aastal jäeti võistlus koroonapiirangute tõttu ära, ka sel aastal on viirushaigusel võistluse korraldusele oma mõju, mitmed algselt registreerunud võistkonnad jäid oma kodumaal kehtestatud piirangute tõttu eemale.

13. jaanuari õhtul läksid võistlustrassile siiski 19 võistkonda, linnulennult 60 kilomeetri pikkuse trassi ja 12 kontrollpunkti pidid võistkonnad läbima suuskadel ning hilinemisteta. Võistlejate kohustuslikus varustuses oli lisaks relvadele ja laskemoonale kõik karmides talvetingimustes edukaks luure- ja lahingtegevuseks ning ellujäämiseks vajalik. Liikuda tuli varjatult ent pidevas valmisolekus, astumaks lahingkontakti vastasega. Võistlejatel oli lubatud omal valikul kasutada ka öövaatluseadmeid, öösihikuid ja droone.

Tänavusel “Utria dessandil” osales 19 välisvõistkonda: 4 Belgiast, 2 Leedust, ühe võistkonnaga oli esindatud Läti, Tšehhi, Soome ja Prantsusmaa. Eesti Kaitseväest olid võistkonnad Kuperjanovi JVPst, Kaitseväe Akadeemiast ning Scoutspataljonist. Arvukaim osalus on traditsiooniliselt Kaitseliidust. Võistkonnad olid välja pannud KL Pärnumaa maleva Vändra malevkond, KL Tallinna maleva Nõmme malevkond, Alutaguse maleva Narva malevkond, KL Harju malev, KL Jõgeva malev, KL Tallinna maleva Kalevi malevkond, KL Tallinna maleva Põhja kompanii ning KL Tallinna meredivisjon, kelle võistkond koosneb naisvõitlejaist. Võistluse kohtunikeks olid traditsiooniliselt Põhjala sinibaretid Soomest, Norrast ja Rootsist.

“Utria dessant 2022” lõpes laupäeval, 15. jaanuari hommikul Sinimägedes karmi lõpujooksuga, autasustamine toimus Sinimägede muuseumi hoovis.

Traditsiooniliselt aitasid võistluse korraldamisele kaasa Ida-Virumaa omavalitsused Narva linn, Narva-Jõesuu, Toila, Alutaguse ja Jõhvi vallad.

Utria 2022 tulemused:

Võitja on KL Tallinna maleva Kalevi malevkond.Teisele kohale platseerus KL Tallinna maleva Põhja kompanii ja kolmandale kohale KL Pärnumaa maleva Vändra võistkond. Järgnesid Leedu 1, Kuperjanovi JVP, KL Jõgeva malev, Leedu 2, Tšehhi, Scoutspataljon, Belgia 4, Läti, KL Harju malev, Prantsusmaa, Soome, Belgia 2, KL Tallinna mleva Meredivisjoni naiskond.

19-st startinud võistkonnast lõpetasid võistluse 16 võistkonda. Võistluse katkestasid Kaitseväe akadeemia ning Belgia 1. ja 2. võistkond.

Utria dessant toimus 17.-19. jaanuaril 1919.a.. Eesti mereväe laevadelt paisati toona punaste rindejoone taha ootamatult umbes 1000 mehe suurune dessantüksus, mis koosnes peamiselt Soome vabatahtlikest major Martin Ekströmi juhtimisel. Võitlustes Utria, Laagna, Mereküla ja lõpuks Narva vabastamisel osalesid veel Narva kaitseliitlased, Eesti merevägi ja Rahvavägi ning Loodearmee ohvitseridest koosnev võitlusgrupp.

Jana Kuiv

Fotod Asso Pudet, Kristjan Prii

Reklaam