Tammiku rahvamajas valitakse kevadeti Viru memme juba 2006. aastast alates. Piirangute aeg tekitas traditsioonis kaheaastase pausi, kuid nüüd saame taas õnnitleda 2022. aasta Viru memme ja kõiki teisi konkursil osalenuid. Konkursi korraldusest ja tiitleid pälvinud prouadest rääkis Panoramale Tammiku rahvamaja hing Heli Vähk.

Vaatamata sellele, et administratiivselt on Eestimaa kaardil kaks Virumaa maakonda – Ida- ja Lääne-Virumaa, püüavad just kultuuritöötajad säilitada ajaloolist ning ühtset Virumaa mõistet. Näiteid on õnneks palju – tegutsevad Viru Instituut ja Virumaa kolledž, töötab Viru Keemia Grupp ja ilmunud on „Virumaa koguteos”. Virumaa kultuurikaardilt leiame „Viru folgi” ja Virumaa muusikapäevad. Tammiku rahvamajas korraldatakse alates 2006. aastast meeleolukat konkurssi „Viru memm”.

Konkursi kava koostaja, pikkaajaline Tammiku rahvamaja juht Heli Vähk mainis esmalt, et vaatamata kaheaastasele koroonapausile sai traditsioonilise konkursi taaselustada. Memmekandidaatide otsing oli sel korral veidi keerulisem, aga viis toredat prouat andsid siiski oma nõusoleku. Konkursi teeb põnevaks asjaolu, et kõik kandidaadid olid pärit erinevatest Ida-Virumaa kohtadest. „Viru memme”  2022. aasta kandidaadid esindasid Kiviõli linna, Alutaguse valda, Jõhvi valda, Toila valda ja Kohtla-Järve linna. „Minu eesmärk ongi memmed erinevatest kohtadest kokku saada. Konkursi põhimõte on ikkagi maakonna memme valimine,” rõhutas Vähk.

Memmekonkursi voorude võlu seisneb selles, et tavaliselt mingeid eelnevaid lavaproove ei tehta. Lavaline eksprompt ja kavajuhi oskus kandidaatidega vestelda ning nende tegevusi juhtida loob erilise võistlusliku pinge ja põnevuse. See on eriti tähtis mitte ainult hindamistiimi seisukohalt, vaid eelkõige on lavaline vaatemäng oluline publikule, kelle seas on suures enamuses kandidaatide perekonnaliikmed ja sõbrannad. Heli Vähk rõõmustab, et vaatamata tasulise pääsmega üritusele oli saal kenasti rahvast täis.

Viru memme tiitlile kandideerijad pidid läbima mitu meelelahutuslikku võistlusvooru. Esmalt pidid kandidaadid rääkima teemal „Mina ja minu pere”. Tutvustuse taustaks kasutati eelnevalt koostatud slaidikava erinevatest fotodest. Iga kandidaat esitas kuni 15 fotot oma elu ja perekonna erinevatest ajalõikudest ning huvidest.

Kodutööna tuli hindajate lauale panna silmarõõmuks ja degusteerimiseks head ja paremat kodus valmistatud toidupoolist. Kandidaatide poolt toodi hindamisele kooke, letšot, küpsiseid, võileivavalik.

Teatrivoorus lavastati konkursist osavõtjatega teada-tuntud Punamütsikese muinasjutt. Teema oli ajendatud sel aastal toimuvast raamatukogude aastast. Rollid tuli jagada nii, et kõik viis kandidaati saaksid ennast laval teostada. Heli Vähk selgitas konkursiks kohandatud muinasjutu sisu: „Meil oli laval kaks Punamütsikest. Loomulikult pidi memmekonkursil laval tegutsema vanaema, keda sel korral hunt ära ei söönud. Ja ilma jahimeheta ka „Punamütsikese” juttu rääkida ei saa. Lavale ilmunud jahimees oli „imestunud”, et vanaema ja hunt on saanud suurteks sõpradeks. Nii tõime publiku ette „Punamütsikese” uue versiooni.”

Põnevust tõi lavale moevoor, kus osalejad pidid näitama ja selgitama, milline on nende vaimusilmas 2022. aasta mood. Ka siin ilmnes iga kandidaadi omapära ja huumorimeel. Laval näidati sitsikleite koos talongiaegade meenutusega, pandi selga tütre kleit ning uhkusega rõhutati, et kõhnukese tütre kleit polegi kitsas.

Daamidelt pole nende vanust eriti viisakas küsida, aga konkursikorraldaja paljastas osalejate väärikad eluaastad, mis viiel kandidaadil mahtusid 66–78 aastani. Finaalvoorus näitasid kõik viis  oma tantsuoskust ja partneriteks olid neile žüriiliikmed. Tantsuks mängis konkursil Alo Tael.

Kandidaate reastasid hindajad ja nagu ikka sellistel konkurssidel, valiti ka publiku lemmik. Väärika Viru memme 2022 õlalindi ja tiitli sai Sirje Nõmmeloo Toila vallast. Proua Sirje osaleb „Viru memme” konkursil juba teist korda, 2018. aastal oli ta publiku lemmik.

Saalis toimunud hääletuse tulemusena sai publiku lemmikuks Jõhvi proua Tooni Roosimägi. Selle tiitli määramisel võib kindlalt öelda, et „koduseinad aitavad”.

Näitlejameisterlikema memme aunimetus läks Eha Heilule. Hindajate tiim märkis proua Eha suurepärast hundi kehastumist.

Šarmantse memme tiitel määrati Alutaguse valla Kurtna küla prouale Urve Kangurile. Žüriid võlus Urve tütre valge kleit ja soov selle kleidiga tantsida mõnel nooruslikul diskopeol.

Säravaima naeratusega memm oli hindajate arvates Milvi Iila Kiviõlist. Proua Milvi säras igas voorus ning iga etteastega üllatas taas ja taas publikut.

Veel nimetas žürii loominguliseks memmeks juba mainitud publiku lemmiku Tooni Roosimäe.

Tammiku rahvamaja soovib analoogsete konkursside ning tänuüritustega väärtustada perekonda ja kodukanti. Selle tööaasta kultuurikalendris on taas traditsiooniline kuldpaaride austamine – Jõhvi kuldpulmade pidustus. „Viru memm” ja Jõhvi kuldpulmade pidustus on Ida-Virumaal Tammiku rahvamaja „patenteeritud kaubamärk”, keegi teine pole sarnaseid projekte oma töökavadesse seni võtnud.

Jana Kuiv

Foto eraarhiivist

Toimetuselt samal teemal:

Emadepäeva eel valitis Kohtla-Järve linna sotsiaalkomisjon Aasta Emaks 2022 kaksikute ema Veronika Shirokova, kes töötab TalTeh Virumaa Kolledžis. Konkursile esitas Veronika Shirokovat lasteaed Pääsuke. Vastavalt kehtivale määrusele autasustab Kohtla-Järve linn Aasta Ema tänukirjaga ja kinkekaardiga, mille väärtus ei ületa 250 eurot.

Veel kuulutas Kohtla-Järve linnavalitsus konkursi „Kohtla-Järve Aasta Suurpere 2022“, kandidaatide konkursile sai esitada kuni 2. maini 2022. Aasta Suurpere aunimetusele võivad kandideerida kolme või enama lapsega pered, kelle lapsed on tublid linna elanikud ja kes oma pere kõrvalt on panustanud energiat kogukonna arengusse ning tegutsevad või on tegutsenud aktiivselt linna elus. Aasta Suurpere aunimetus antakse üle linnavalitsuse poolt korraldatud pidulikul üritusel. Võitjat autasustatakse tänukirja ja nimelise kinkekaardiga, mille väärtus ei ületa 500 eurot.

Reklaam